Земельний банк — допомога аграріям або монополізація сільгоспземель?

Створення Земельного банку при грамотному підході і належному фінансуванні може сприятливо вплинути на розвиток агропромислового комплексу України. Проте не виключений ризик, що дана структура стане просто монополістом на ринку сільськогосподарських земель.

Ініціатори створення Земельного банку переконані, що дана структура зможе забезпечити аграріїв більш дешевими кредитами, ніж сьогодні пропонують комерційні банки — 10% річних і менше замість 22-24%. Це повинно зменшити кредитне навантаження на сільгоспвиробників, тим самим стимулюючи ринок до динамічного розвитку.

Передбачається, що банк буде виконувати дві основні функції: комерційну – видавати кредити під заставу землі, і господарську — розпоряджатися державною землею сільгосппризначення.

Сьогодні тема створення Земельного банку активно обговорюється в професійних колах, але фахівці розходяться в думках. Одні вважають, що дана ініціатива дійсно може стати поштовхом до розвитку АПК України, інші ж пророкують їй повний провал. Висловлюється також і думка, що земельний банк створюється з єдиною метою — монополізувати ринок сільськогосподарських земель.

Схема роботи земельного банку передбачає, що кредити будуть видаватися аграріям під заставу землі, якщо ж позичальник виявиться неплатоспроможним — землі купляються банком, який таким чином буде збільшувати свій земельний фонд. У Земельному союзі допускають, що в перспективі ці землі будуть приватизуватися.

Крім того, викликає побоювання і обсяг фінансування банку. Для реєстрації та відкриття земельного банку в Держбюджеті-2013 було закладено 120 млн грн, однак в Українському аналітичному центрі стверджують, що для повноцінної довгострокової роботи подібного закладу буде потрібно не менше 10 млрд грн.

Додати коментар Ваш email не буде опублікований