Для програми «Оренда з правом викупу» потрібні чіткі механізми реалізації

Нова соціальна програма «Оренда з правом викупу» зможе стати гідною альтернативою чинній програмі «Доступне житло», але для цього потрібні деякі доопрацювання та впровадження чітких механізмів її реалізації.

В кінці квітня українці отримають нову соціальну програму, основна мета якої — зробити житло доступнішим. Йдеться про ініціативу держави надавати квартири в оренду з правом викупу.

Про швидкий запуск програми говорили ще в середині минулого року, однак офіційний старт постійно відсувався, програма обговорювалася і допрацьовувалася. Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Темник передбачає, що до травневих свят програма «Оренда з правом викупу» буде офіційно запущена.

Розробники програми стверджують, що вона стане гідною альтернативою пільгових кредитів, які стали доступні українцям в минулому році. На відміну від уже діючої програми «Доступне житло», в новій схемі відсутня необхідність в первинному внеску. Орендарю відразу ж надається готове житло. Вся сума буде рівномірно розподілена на 15 років, на залишок боргу буде нараховуватися 3% від первісної вартості квартири. Такі умови повинні залучити потенційних учасників, які не мають коштів для внесення початкового внеску за кредитом.

Передбачається, що держава буде викуповувати квартири у забудовників, а потім вже здавати в оренду. Це має пожвавити ринок нерухомості і стимулювати забудовників будувати житло, відповідне під умову програми (для сімей з двох осіб — 40 кв. м, при наявності дитини, площа збільшується на 18 кв. м на кожну дитину, але не більше 76 кв. м).

Однак експерти налаштовані більш прагматично, ніж розробники програми. На перший погляд умови нової програми досить привабливі. Однак є ряд нюансів, які можуть відштовхнути потенційних учасників. По-перше, згідно з програмою власником квартири можна стати тільки після того, як орендар повністю розплатиться з орендодавцем. Де гарантія, що за 15 років – термін, на який укладається договір – новий уряд не зверне програму або не змінить умови. По-друге, за цей час орендодавець теоретично може закласти квартиру, і орендар навіть після всіх виплат не зможе її оформити на себе, так як вона буде в заставі у банку.

Крім того, для цієї програми характерні ті ж проблеми, що і для попередньої соціальної ініціативи «Доступне житло»:

  • недостатня кількість об’єктів нерухомості, які б вписувалися в умови програми
  • вартість 1 кв. м не повинна перевищувати 7,5 тис. грн. для Києва, 5,5 тис. грн.  Для обласних центрів і 4,3 тис. грн.  Для інших населених пунктів, реальні ринкові ціни, як правило, перевищують зазначені рамки.

Додати коментар Ваш email не буде опублікований