Кабмін розробив нові правила роботи оцінювачів

Згідно аргументації Мін’юсту, проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оцінки майна, майнових прав та професійної діяльності» посилить відповідальність оцінювачів за свої дії. У міністерстві також вважають, що документ удосконалює діяльність екзаменаційних комісій, розширить доступ до професії оцінювача і забезпечить належну реалізацію прав гравців ринку.

У разі вступу закону в силу зміняться умови роботи громадських організацій оцінювачів. «Вони втратять право брати участь в підготовці нормативно-правових актів і не зможуть повноцінно брати участь в роботі екзаменаційних комісій», — зазначає Олексій Амфітеатров. Зараз існує дев’ять громадських організацій, одна екзаменаційна комісія при Фонді держмайна, два напрямки оцінки — оцінка майна та майнових прав, в тому числі земельних ділянок, та оцінка цілісних майнових комплексів.

Коли закон набуде чинності, з’явиться третій вид оцінки — для цілей оподаткування, а ФДМ зможе створювати комісії за всіма трьома напрямками. Передбачається, що нотаріальне завірення угод з відчуження майна і транспортних засобів буде здійснюватися виключно на підставі оцінки такого майна, зробленого для цілей оподаткування.

За інформацією «Капіталу», законопроект Міністертва юстиції не знайшов підтримки в адміністрації президента. «В АП категорично проти введення оцінки для цілей оподаткування та виключення з діючого законодавства норми про необхідність проведення стажування та отримання позитивної рекомендації керівника стажування для отримання кваліфікації оцінювача», — повідомив «Капіталу» високо-поставлений чиновник в Кабміні. На його думку, це може привести до зниження якості оцінки.

Умови роботи на ринку оцінки посиляться, вважає Олексій Амфітеатров. «Якщо раніше передбачалося, що проходити сертифікацію в ФДМ будуть ті компанії, які захочуть займатися оцінкою для цілей оподаткування, то тепер це будуть робити всі суб’єкти оціночної діяльності», — сказав він.

За прогнозами деяких опитаних «Капіталом» експертів, не пройти її можуть від 70% до 90% оцінювачів. Швидше за все, не при справах залишаться ті представники оціночного спільноти, які не мають постійної оціночної практики і сучасного методологічного моніторингу: вони не зможуть сертифікуватися на належному професійному рівні.

Оцінка для цілей оподаткування – важіль впливу на надходження в дохід бюджету, так як визначає базу для оподаткування. «Адже були ж, наприклад, випадки, коли автомобіль оцінювали в 100 грн.

Такі «маніпуляції» знижували практично повністю надходження в бюджет від оподаткування операції », – запевнив експерт. За оцінками Аудиторської палати України, обсяг ринку операцій, які підпадають під оцінку для цілей оподаткування, становить 200-250 млн грн. на рік.

Додати коментар Ваш email не буде опублікований