Усунення недоліків в новій системі технічної інвентаризації

У січні ринок практично завмер — кількість об’єктів нерухомості, виставлених на продаж на початку поточного року, істотно скоротилося. А в лютому злетіли ціни на послуги нотаріусів щодо оформлення угод з нерухомістю.

Це пов’язано в першу чергу з недоліками у системі реєстрації прав власності та проведенні технічної інвентаризації нерухомості. Держава не передбачила необхідність апробування нової схеми, відразу ж запустивши її в роботу, а задіяні структури і суб’єкти виявилися не готовими до такого разючим змінам як морально, так і технічно. На машу думку, на усунення недоліків може знадобитися від 6 місяців до року і більше.

З 4 січня поточного року набрав чинності наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 28.12.2012 р № 658, згідно з яким вносяться зміни до Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації нерухомого майна. Документ скасовує повноваження БТІ на проведення технічної інвентаризації та передає їх суб’єктам господарювання, до складу яких входить мінімум один виконавець робіт по техінвентаризації, що пройшов професійну атестацію в Мінрегіонбуді України.

Оцінка змін

Фахівцям важко дати об’єктивну оцінку даним державним реформам. З одного боку, закон переслідує цілком благородні цілі:

  • спростити і зробити більш швидкою процедуру технічної інвентаризації
  • виключити монополію на ринку інвентаризаційних послуг
  • надати клієнту можливість самостійно вибирати суб’єкт проведення технічної інвентаризації

З іншого боку, існують певні ризики і недоробки, які стали очевидні в перші ж дні роботи нової схеми техінвентаризації:

  • не виключена заміна державної монополії послуг в даній сфері на приватну
  • для звичайного обивателя такі реформи можуть обернутися подорожчанням послуг, адже тепер вартість буде регулювати держава, а ринок
  • нестача фахівців, які пройшли необхідну атестацію, і відповідно суб’єктів проведення технічної інвентаризації може заморозити велику кількість угод на ринку нерухомості
  • може зрости число афер з нерухомістю в «перехідний» період, поки буде проводитися усунення виникаючих недоліків

Ситуація, яка склалася сьогодні, свідчить про те, що чаша терезів може схилитися як в один, так і в інший бік. Успіх проведеної реформи буде залежати не тільки від її розробників, а від усіх учасників процесу, від їх ініціативності і бажання працювати коректно. Але в будь-якому випадку, на коригування нової схеми роботи піде час, тому потрібно запастися терпінням.

Додати коментар Ваш email не буде опублікований