Україна поліпшила позиції у рейтингу Doing Business 2017

Позиція України в міжнародному рейтингу Doing Business 2017 Equal Opportunity for All трохи покращилася. За результатами дослідження аналітиків Світового банку наша країна зайняла 80-е місце, піднявшись на 3 позиції у порівнянні з минулим роком.

Але, так як торішній рейтинг був скоректований, то попередньої позицією країни після корекції стало 81-е, тобто фактично Україна просунулася на одну позицію вгору за списком.

Показник так званого Відстані до передового рубежу (Distance to frontier) * склав 63,9, що краще за попередній показник на 1,13 пункту.

Найближчими сусідами по рейтингу для України стали: Туніс (77), Китай (78), Сан Марино (79), а нижче по списку Боснія і Герцеговина (81), В’єтнам (82) і Катар (83). Примітно, що географічно сусідні з нами країни займають набагато більш високі позиції. Так Грузія розташувалася на 16-му місці, Казахстан — 35, Білорусь — 37, Вірменія — 38, Росія — 40, Молдова – 44.

На перших трьох місцях розташувалися Нова Зеландія, Сінгапур і Данія.

Звіт Світового банку вказує на невелике поліпшення бізнес клімату та інвестиційної привабливості в державі, обумовлене деякими змінами нормативно-правової бази.

Рейтинг Doing Business ранжирує економіки за сукупним показником легкості ведення бізнесу.

Місце економіки в рейтингу визначається шляхом аналізу 11 ключових показників

 1. Легкість запуску нового бізнесу (враховується час, кількість процедур і вартість реєстрації підприємства)
 2. Отримання дозволу на будівництво (час, кількість необхідних процедур для отримання дозвільної документації та витрати)
 3. Доступність електромереж (час і витрати на підключення до енергомережі, її якість і прозорість тарифів)
 4. Реєстрація нерухомості (кількість процедур, терміни і вартість реєстрації прав собтвенно на комерційну нерухомість)
 5. Доступність кредитів (фактори доступності до позикових коштів)
 6. Захист інвесторів (оцінка рівня захищеності прав міноритарних акціонерів)
 7. Оподаткування (податкове навантаження на підприємця і складність адміністрування)
 8. Міжнародна торгівля часові та грошові витрати на імпорт і експорт товарів)
 9. Виконання договірних зобов’язань (оцінюється час, кількість процедур і витрати для вирішення судової суперечки і стягнення заборгованості)
 10. Дозвіл неплатоспроможності (оцінюється витрати і складність проведення процедури банкрутства)
 11. Ринок праці (гнучкість трудового законодавства і якості праці)

Легкость ведения бизнеса Всемирный банк

Відстань економіки України від “передового рубежу” *

Дослідження вказує на перешкоди, що заважають вільному розвитку підприємництва в державі і причини їх виникнення. В процесі збору даних використовується як аналіз нормативно-правових актів (головним для експертів є практика правозастосування, а не формальний аналіз законодавчої бази), так і опитування представників місцевого бізнесу.

Методологія, що застосовується при складанні рейтингу досить часто змінюється, але при цьому робиться зворотний перерахунок показників, щоб зберегти можливість коректного порівняння. Важливо зауважити, що експерти Світового банку досліджують тільки один, самий економічно розвинене місто (в даному випадку Київ).

Для розуміння процесів зміни показників України набагато цікавішим не сукупний рейтинг, а окремі його складові виражені в балах, а не позиції щодо інших країн.

Так, наприклад, в рейтингу доступності кредитів Україна опустилася з 19 на 20 місце, але кількість балів як в минулому, так і попередньому роках не змінилося, за критерієм легкості запуску бізнесу держава просунулася на 4 позиції, але в процентному вираженні ця позиція покращилася за все на 0,5%.

Doing Business 2017 Ukraine

* DTF — Distance to frontier. “Відстань до передового рубежу”. Показник який демонструє розрив або відставання будь-якого критерію від найкращого показника в рейтингу. Так 100 балів є найвищою оцінкою, її отримує країна з найбільш передовою практикою підприємництва. Наприклад, значення 70 балів за критерієм доступності кредитів означає, що за цим критерієм розрив між досліджуваної економікою і економікою країни з найкращим показником (100) становить 30 пунктів.

Якщо звести дані по сприятливості ведення бізнесу воєдино починаючи зі звіту 2010 року по звіт 2017-ого, стає ясно, в яких напрямках Україна просунулася найдалі, а в яких навпаки збільшила відставання.

За останні 3 роки покращилися показники з оподаткування, міжнародної торгівлі та захисту міноритарних інвесторів. Доступ до кредитних коштів для українського бізнесу, навпаки, значно (на 12,5 балів) ускладнився.

Doing Business 2017 Україна

Найгірші показники Україна демонструє в практиці вирішення неплатоспроможності, хоча якщо розглядати більш тривалий період часу, то виявиться що, 2013 роки року спостерігається помітний прогрес.

Також цілком очевидно, що в останні роки умови для ведення бізнесу в Україні поліпшуються дуже повільно. Особливо контрастною ситуація виглядає при погляді на сусідні країни, що домоглися набагато більшого прогресу.

Рейтинги Doing Business на офиційному сайті

Звіт по Україні (PDF)

Додати коментар Ваш email не буде опублікований