Прибутковість заставної нерухомості — справа для професіоналів

Кількість заставної нерухомості в портфелях банків з кожним роком збільшується. Здавалося б, такий обсяг активів повинен приносити значний дохід. Однак на практиці цього не відбувається. Чому банки «недобирають» прибуток з нерухомих активів, які ефективні інструменти потрібно для цього використовувати, кого залучити для вирішення цієї проблеми.

Управління заставною нерухомістю потрібно доручити професіоналам

Великий пласт української заставної нерухомості у власності банків, як комерційної, так і житлової, знаходиться в «напівсплячому» стані. В цілому обсяг нерухомості у банків вже зараз значний. Наприклад, в портфелі одного з найбільших банків-лідерів України знаходиться 5000 об’єктів житлової та понад 1000 об’єктів комерційної нерухомості по всій території країни.

І кількість таких активів з кожним роком буде збільшується. А це означає, що все більше число об’єктів не приносять своєму власникові належну прибуток.

Причина низької прибутковості даної категорії нерухомості криється в неефективності підходів до управління. Банки не вважають своїм першочерговим завданням формувати підрозділи, які були б зосереджені на управлінні заставною нерухомістю. Адміністративних ресурсів, які існують сьогодні в банківських структурах, недостатньо для вирішення даного завдання, а наймати на постійній основі професійних фахівців — досить накладно.

Не поспішають банки залучати і керуючі компанії, і абсолютно марно. Самостійно розібратися з нагромадженням портфелем заставної нерухомості навряд чи вийде. Виставляти на продаж всі «квадрати» не має сенсу, оскільки це з високою ймовірністю може спровокувати обвал цін. Набагато розумніше співпрацювати з компаніями, що спеціалізуються на управлінні, мають досвід і кваліфікованих фахівців в штаті.

На розвинених ринках залучення аутсорсингових компаній, що управляють для роботи із заставною нерухомістю — поширена практика, яка доводить свою ефективність десятиліттями. В Україні ж цей напрямок тільки почало розвиватися, і ми одними з перших ввела цю послугу і зараз працюємо з найбільшими банками країни.

Ми створили в структурі M Consulting Group професійну керуючу компанію M Advisors. Експерти компанії декларують в роботі такий підхід: вирішувати проблему не після того, як вона сталася, а упереджувати її появу. Шляхом аналізу в короткостроковій і довгостроковій перспективах знаходити шляхи збільшення прибутковості нерухомості. Основна мета діяльності M Advisors — збільшення поточної вартості нерухомості, що перебуває у власності замовника.

У нашому сервісному портфелі є розроблена програма по роботі з проблемними активами банків. Ми виділили для себе кілька основних кроків, які дозволяють змусити працювати такі активи. По-перше, необхідно чітке ринкове позиціонування проблемного активу. Потім ми аналізуємо його з точки зору принципу найбільш ефективного використання, визначаємо ліквідну ринкову вартість і, нарешті, приступаємо до реалізації активу, в тому числі шляхом прямих продажів.

Серед наших клієнтів провідні банківські структури «Ощадбанк», «Ексімбанк», «Укргазбанк», «Райффайзен Банк Аваль», «ВТБ Банк», «Промінвестбанк», «Сбербанк России», «Хрещатик», «Банк Кіпру», «ОТП Банк »

Ми працюємо «на прибуток» для банку

Однак поки це всього лише крапля в морі, велика частина заставної нерухомості все ще залишається в пасивному стані. У банків немає системного підходу до своїх портфелів нерухомості, відсутня чітка структуризація. Деякі спроби структурувати за географічним принципом або формату робляться, але вони мають радше точковий характер, немає комплексного підходу.

За нашими спостереженнями, банки не виявляють великої активності у вирішенні цієї проблеми, скоріше навпаки — їм властиві певні пасивність в роботі. А небажання залучати профільні компанії, можливо, пояснюється банальною прагненням заощадити.

Однак це помилковий шлях економії. Банки мають у своєму розпорядженні значним портфелем перспективної нерухомості, яка повинна і може приносити дохід. Навіть спочатку непрофесійно створений проект після аналізу та виправлення всіх недоліків здатний проносити своєму власнику прибуток.

З урахуванням ситуації, що склалася, можу з упевненістю припустити: в найближчі п’ять років напрям управлінських послуг для банків в сегменті нерухомості стане перспективним.

Оскільки ми звикли мислити на перспективу, наша компанія вже сьогодні одним з пріоритетних напрямків виділила для себе управління активами в сфері нерухомості, в тому числі і заставної. Ми не просто надаємо консалтингові послуги, ми користуємося конкретними методами, розробляємо і впроваджуємо ефективні стратегії, результат яких — прибуток.

Додати коментар Ваш email не буде опублікований